Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012

0-5: Ρεσιτάλ της Μπάρσα στην Γερμανία!

Η Juvenil Α της Μπάρσα πέτυχε μια σπουδαία και επιβλητική νίκη στην έδρα της Βόλφσμπουργκ για την 3η αγωνιστική της NextGen Series του αντίστοιχου Τσάμπιονς Λιγκ της κατηγορίας. Παρά τις απουσίες των Ενγκουένε, Κιντίγια και Αντάμα, τα πιτσιρίκια του Τζόρντι Βινιάλς τα πήγαν περίφημα κόντρα στους Γερμανούς και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους για την επόμενη φάση. Η αρχική 11άδα ήταν: Οντόα, Γκόντσγουιλ, Ρόμπερτ Κόστα, Μπανιάκ, Ολιβάν, Σαμπέρ, Νάντο Κεσάδα, Καλβέτ, Εμπουέλε, Σάντρο, Μπαμπούνσκι. Για την Βόλφσμπουργκ παρατάχθηκαν οι: Κλάους, Κλέις, Σπρένγκερ, Σόνενμπεργκ, Σρόμπεν, Παρκ, Χάουκ, Αβντιτζάι, Άρνολντ, Βίντερ, Μπουλμπούλ.

Το σκορ το άνοιξε στο 12’ ο Καλβέτ και όπως είχε γίνει και στο Λονδίνο με την Τότεναμ, όταν η ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ μπόρεσε με άνεση να κάνει το παιχνίδι της και στο δεύτερο μέρος, με τους Γερμανούς να είναι και πιο κουρασμένοι, άρχισε να «βρέχει» γκολ. Το 0-2 το έκανε ο Κεσάδα λίγα λεπτά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και στο 78’ ο Εμπουέλε έγραψε το 0-3 και στο τελευταίο λεπτό οι δύο αλλαγές που έκανε ο Βινιάλς, Χουέρτας και Ερέρα, διαμόρφωσαν το τελικό 0-5. Η Μπάρσα είναι τώρα πια μόνη πρώτη στον όμιλό της με 7 βαθμούς σε 3 ματς. Την επόμενη Τετάρτη οι Καταλανοί επισκέπτονται την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες.