Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα γιά τη Regal Barca

Θετική η παρουσία του Τζαγουάϊ απόψε

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα γιά τη φετινή σεζόν πραγματοποίησε πριν λίγο η Regal Barca. Οι blaugrana επιβλήθηκαν διά περιπάτου της UCAM Murcia με 87-68 κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο μιά θριαμβευτική εβδομάδα στην οποία προηγήθηκαν οι νίκες επί των Ντάλας Μάβερικς και της Μπρόους Μπάσκετ.

Με τους Μαρσελίνιο Χουέρτας και Αντε Τόμιτς να "τραβάνε το κάρο" στην επίθεση, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πήραν απ την αρχή το προβάδισμα το οποίο εκτόξευσαν ουσιαστικά στην δεύτερη περίοδο, διάστημα στο οποίο έτρεξαν ένα σερί 11-0 ενώ οι αντίπαλοί τους πέτυχαν μόνο 8 πόντους.
Η διαφορά πήγε στους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο και μειώθηκε μόνο στιγμιαία στην τέταρτη στους 13 (75-62) 4 λεπτά πριν τη λήξη. Ομως η Μπάρσα δεν είχε διάθεση γιά αστεία. Με μιά τελική αντεπίθεση επανέφερε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους γιά να πάρει τελικά το ροζ φύλλο με το επιβλητικό 87-68.

87 - FC Barcelona Regal (22+20+23+22): Marcelinho (14), Ingles (6), Mickeal (7) Lorbek (7), Tomic (14) - βασική πεντάδα -, Jawai (7), Navarro (5), Todorovic (9), Sada (), Jasikevicius (9), Abrines (3) και Rabaseda (6).

68 - UCAM Murcia (17+8+21+22): Gatens (8), Antelo (7), Tillie (14), Franch (10), Jasen (7) - βασική πεντάδα -, Barlow (2), Miso (7), Lewis (8), B. Rodríguez (5), Servera (-).