Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

Ασταμάτητοι οι μικροί της Μπάρσα!

O Αλεξ Κορεντέρα σημείωσε πάλι γκολ με φάουλ

Δεν φρενάρει πουθενά η Juvenil Α της Μπαρσελόνα. Η ομάδα του Τζόρντι Βινιάλς μετράει νίκες στα 7 ματς του πρωταθλήματος που έχει παίξει και παράλληλα είναι και πρωτοπόρος στον όμιλό της στο NextGen Series. Χτες η Juvenil αντιμετώπισε την Σαραγόσα. Η αναμέτρηση δεν ήταν εύκολη, αλλά πριν την λήξη του ημιχρόνου οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα με γκολ του Μπριάν. Στην επανάληψη, ο Εμπουέλε έκανε το 2-0 και ο Πωλ Καλβέτ σημείωσε τα δύο τελευταία γκολ. Η Μπάρσα είναι πρωτοπόρος στην κατηγορία της με 21 βαθμούς, με δεύτερη την Μπανταλόνα που έχει 16.

Η Juvenil Β από την πλευρά της δείχνει ότι πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο φέτος. Χτες είχε ένα δύσκολο εκτός έδρας ματς εναντίον της πρωτοπόρου της κατηγορίας, Μογιέτ. Οι παίκτες του Γκαρσία Πιμιέντα όμως στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και πήραν μια μεγάλη νίκη με 1-2, χάρη σε γκολ των Μουνίρ και Άλεξ Κορεντέρα. Ο τελευταίος μάλιστα σκόραρε ύστερα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ επιβεβαιώνοντας ότι εξελίσσεται σε σπεσιαλίστα του είδους. Τα πράγματα είναι ισομοιρασμένα στην κατηγορία της Χουβενίλ Β. Μετά και τα τελευταία αποτελέσματα, οι Χαμπάκ και Μπαρσελόνα ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 17 βαθμούς και ακολουθούν οι Εσπανιόλ, Οσπιταλέτ και Μογιέτ μόλις 2 βαθμούς πίσω.