Πέμπτη, 26 Ιουλίου 2012

Στην Μπάρσα ο Αμπρίνες για 4 χρόνια

Σε συμφωνία κατέληξαν η Μπαρσελόνα και ο Άλεξ Αμπρίνες. Ο μπασκετμπολίστας από την Μαγιόρκα, θα ντυθεί στα μπλαουγκράνα ύστερα από δύο σεζόν στην Μάλαγα με την οποία και έκανε στο ντεμπούτο του στα «σαλόνια» της μεγάλης κατηγορίας. Ο πατέρας του Άλεξ, Γκάμπριελ, ήταν επίσης παίκτης του μπάσκετ. Ο νεαρός Άλεξ, γεννήθηκε στην Μαγιόρκα την 1η Αυγούστου του 1993 και έχει ύψος 1,96. Την σεζόν  2011-12 είχε συμμετοχή σε 18 αγώνες  με την φανέλα της Μάλαγα και ξεχώρισε για τις επιθετικές του αρετές. Έχει πολύ καλό σουτ από μακρινή απόσταση και είναι εξαιρετικά ικανός στις διεισδύσεις. Στα 16 λεπτά συμμετοχής που είχε κατά μέσο όρο ανά παιχνίδι πέρσι, τα στατιστικά του ήτανε 4.8 πόντοι και 1.6 ριμπάουντ.

Στις 11 Μαρτίου και σε ματς κόντρα στην Εστουντιάντες, σκόραρε 31 πόντους τους περισσότερους που σκόραρε Ισπανός παίκτης για την περσινή σεζόν και το μεγαλύτερο ρεκόρ για την Μάλαγα τα τελευταία δύο χρόνια. Και σε εθνικό επίπεδο όμως, τα έχει πάει περίφημα. Στο τελευταίο ευρωπαϊκό κάτω των 20, στα ημιτελικά σκόραρε 15 πόντους σε 34 λεπτά παιχνιδιού. Δυστυχώς όμως οι καλές του επιδόσεις δεν βοήθησαν την Εθνική να ξεπεράσει το εμπόδιο των Γάλλων που κατέκτησαν και το τρόπαιο. Χάρισε όμως στην Ισπανία το χάλκινο μετάλλιο, όταν στον μικρό τελικό και παρά τους πόνους που ένιωθε στον αστράγαλο, σκόραρε το τρίποντο της νίκης γράφοντας το τελικό σκορ 66-67.